W wyniku praktyki Ashtanga Jogi nasz umysł staje się spokojniejszy, chociaż ciało porusza się dynamicznie.

Czy udaje Ci się ćwiczyć w skupieniu na oddechu bez zbędnych myśli?

Aby osiągnąć ten cel, mamy narzędzia, które to ułatwiają. Jednym z nich jest liczenie vinyas w sanskrycie. 

VINYASA to ruch skoordynowany z oddechem, a nie tylko przejście między asanami.

Każda pozycja składa się z określonej liczby vinyas a my praktykując, liczymy je (najlepiej w sanskrycie). Wtedy liczba staje się mantrą, bo na niej skupia się nasza uwaga, a praktyka staje się dynamiczną medytacją. Kiedy jesteś na zajęciach prowadzonych, za liczenie odpowiedzialny jest nauczyciel. Jeśli ćwiczysz sam, w stylu mysore, bierzesz tę odpowiedzialność na siebie. 

Czy to jest trudne? Nie, chociaż wymaga odrobiny czasu.

Jeśli się na to zdecydujesz, powinieneś:

 

📍Nauczyć się liczebników w sanskrycie, najlepiej do 28, bo tyle vinyas ma najdłuższa pozycja pierwszej serii. Czy wiesz, która? Możesz liczyć po polsku, ale sanskryt nie zawiera niepotrzebnych konotacji, które mogłyby cię rozpraszać. I jest to język jogi.

📍Poznaj ile vinyas ma każda asana. Informacje te znajdziesz na każdej dostępnej liście asan ashtanga vinyasa jogi. Na początku pomóż sobie tą listą, jeśli jest taka potrzeba. Po pewnym czasie stanie się to proste.

📍Pamiętaj, liczby vinyasy odnoszą się do tak zwanej pełnej vinysy, gdy zaczynasz każdą pozycję od samastitihi i kończysz w samastitihi. Spróbuj wykonać swoją praktykę przynajmniej kilka razy w tej wersji, aby zrozumieć późniejsze skróty.

📍Na początku możesz liczyć na głos, potem szeptać, potem myśleć o liczbie vinyasy, aż liczba vinyasy, twoja mantra, naturalnie pojawi się wraz z ruchem.

 

Na początku praktyka będzie nieco haczyć, ale z czasem stanie się płynna i przyjemna. Nie będziesz się zatrzymywać, aby nie stracić przyjemnego rytmu i ciepła, a każda vinyasa popłynie miękko wraz z oddechem.

 

Potraktuj to jako wyzwanie, ale też jako zabawę.

Niewiele osób potrafi rozliczyć własną praktykę bez pomocy nauczyciela. 

Jeśli Ci się to uda, twoja praktyka wzniesie się na znacznie wyższy poziom. 

Obiecuję… i  jaka będzie satysfakcja ❤️