Przyjrzyjmy się dzisiaj jednej z 3 najważniejszych bandh, a mianowicie Jalandhara Bandzie.

Jalandhara to zarówno miejsce w ciele fizycznym w okolicy gardła (tzw. chin lock) jak i na poziomie ciała subtelnego przepływ energii pranicznej w tym obszarze.

 

Słowo „jala” oznacza nektar, a „dhara” podtrzymywanie. 

 

Ta bandha związana jest z czakrą gardła (Vishuddhara chakra), stymuluje jej pracę, o ile stosowana jest w odpowiednich pozycjach i pranayamach. 

 

Chin Lock – Czakra Gardła – Tarczyca

 

Jalandhara ma duże znaczenie dla przepływu wcześniej wspomnianej energii pranicznej – podobnie jak gęsta sieć zatrzymuje energię przepływającą przez gardło i stymuluje cały ten obszar do lepszego funkcjonowania, sięgając również w głąb, do tak ważnego gruczołu tarczycy tam właśnie umiejscowionego.

 

Dzięki aktywacji tej bandhy na poziomie fizycznym stabilizujemy swoją głowę w wykonywanych pozycjach – szczególnie w pozycjach odwróconych pod koniec praktyki Ashtanga Jogi.

 

Osiągamy to za pomocą delikatnego opuszczenia głowy w kierunku mostka przy jednoczesnym unoszeniu klatki w kierunku brody. Jak zauważysz ruch ten jest dwukierunkowy i co ważne stymuluje nerw błędny wpływając na uspokojenie umysłu, odstresowanie.

 

Pranayama – Kumbaka – inwersje

 

Eddie Stern: “Melodyjna, przyjemna wokalizacja, taka jak mruczenie, śpiewanie dźwięku ‘om’ czy też ujjayi i bhramari pranayama pomagają w tonowaniu nerwu błędnego. CO najmniej jedno badanie, zrealizowane przez Nepal Medical College w Katmandu w 2010 roku dowiodło, że pięć minut dziennie praktykowania pranajamy bhramari skutecznie obniża puls, skurczowe, a także, co najistotniejsze, rozkurczowe ciśnienie krwi, które oznacza ciśnienie w tętnicach, w czasie gdy serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami. To wtedy serce wypełnia się krwią i otrzymuje tlen.”

 

By nauczyć się jak aktywować Jalandhara Bandhę stosuj często Pranayamę (ćwiczenie oddechowe). Kiedy wydłużasz tył głowy, delikatnie opuść brodę w kierunku mostka i rozszerz obojczyki, dodając na przykład Kumbakę, czyli wstrzymanie oddechu. Możesz się jej uczyć zarówno na siedząco jak i stojąco. 

 

Aktywna Jalandhara Bandha:

  • rozciąga i uelastycznia szyję i gardło, gdzie gromadzisz dużo napięcia, niewypowiedzianych słów, żalu
  • wpływa na nasza komunikację z innymi oraz rozwija umiejętność autentycznego wyrażania siebie
  • reguluje pracę układu oddechowego oraz układu krążenia, 
  • stymuluje pracę tarczycy, przytarczyc, wspomagając metabolizm.

 

Podsumowując, Jalandhara Bandha ma ten sam cel, co Mula Bandha: chodzi o nadanie energii konkretnego kierunku i przyspieszenie jej przepływu. Ta bandha pomoże Ci w wydłużeniu kręgosłupa piersiowego, uspokoić układ nerwowy oraz kontrolować oddech. Możesz ją wykonywać podczas praktykowania jogi i medytacji.