Wygięcia są dla Ciebie trudną grupą asan?
Jeśli tak, to nie ma w tym nic dziwnego😁
Pozycje te nie są naturalne, gdyż ciało nie przyjmuje ich w swojej codziennej aktywności, nawet w mniejszym zakresie.
Dla odmiany, jeśli praktykujemy Pierwszą Serię Ashtanga Vinyasa Jogi, wykonujemy bardzo dużo skłonów w przód, których używamy w życiu codziennym, choć ich zakres bywa mniejszy.
Dzięki nim rozciąga się taśma powierzchniowa tylna naszego ciała, ciągnąca się od podeszwy stopy po szczyt głowy.
W wyniku tego, rozciągają się m.in:
- łydki,
- tylna strona ud,
- wyprost bioder oraz głowy,
słowem poprawia się cała postawa naszego ciała.
W związku z tym często spotykam się z wątpliwością:
Czy tak duża ilość skłonów nie zaburza równowagi w naszym ciele? Czy nie powinniśmy mieć w tej serii więcej pozycji związanych z wygięciami do tyłu?🤔
Nic bardziej błędnego!
Wygięć w pierwszej serii jest bardzo dużo!
Znajdziecie je w pozycji URDHVA MUKHA SVANASANA (psa z głową w górę), którą wykonujemy na początku praktyki i powtarzamy ją jeszcze kilkadziesiąt razy w trakcie wykonywania przejścia między pozycjami. Stanowi ona kontr pozycję dla wszystkich skłonów.
Co prawda nie jest tak głębokim wygięciem jak mostek, ale aktywnie rozciąga taśmę powierzchniową przednią mającą analogiczny przebieg do taśmy tylnej, jedynie z przodu ciała.
Warto od samego początku praktyki przykładać się do tej pozycji.
Tak by czuć pracę na całej długości przebiegu taśmy . Ważne jest dociśnięcie równoległych grzbietów stóp do maty, aktywowanie i odrywanie kolan oraz ud od maty, otwieranie klatki piersiowej.
Wszystkie te elementy zbudują silny fundament pod finalne wygięcie w Pierwszej Serii jakim jest URDHVA DHANURASANA (mostek).
Jeśli mostek jest dla Ciebie trudny do wykonania, to koniecznie przyjrzyj się swojej technice Psa z głowę w górę, bo tutaj na pewno znajdziesz wiele elementów do poprawy. Dzięki równowadze w wykonywaniu skłonów w przód oraz swobodnych wygięć w tył uzyskamy elastyczność obu taśm oraz harmonijnie zbudowaną sylwetkę🙏