Osoby, dopiero rozpoczynające praktykę ashtanga jogi czują się często zdezorientowane, gdyż spotykają się z różnymi nazwami zajęć w jednej szkole i nie mają pojęcia które wybrać ❓️❓️❓️

 

Są to:

📍Ashtanga Joga w stylu Mysore

📍Ashtanga Joga Seria Prowadzona

Aby wytłumaczyć ten podział wrócę do początków…

 

Ashtanga Joga – Mysore

 

Wyobraź sobie małą salę w miejscowości Mysore w południowych Indiach. Tam pod okiem Patthabhiego Joisa rozwijała się Ashtanga Vinyasa Joga. Wtedy jedynym sposobem nauczania tej metody było indywidualne nauczanie. 

 

Charakterystyczna dla stylu Mysore jest cisza, w której słychać oddech ujjaji. W jednym pomieszczeniu ćwiczą jednocześnie zarówno początkujący jak i zaawansowani uczniowie. Każdy z nich praktykuje we własnym tempie korzystając z indywidualnych wskazówek nauczyciela. Ręczne korekty, które uczeń otrzymuje podczas Mysore stwarzają mu szansę głębszego wejścia w asanę. Cennym momentem w tym stylu jest ten, w którym zaczynasz płynąć w rytmie swojego oddechu, na miarę własnych możliwości.

 

Podczas zajęć Mysore uczysz się pozycji w ustalonej kolejności. Poznajesz vinyasę czyli specjalną technikę ruchowo-oddechową wykorzystywaną do łączenia wszystkich pozycji w rytmie oddechu. Praktykując Ashtanga Jogę w stylu Mysore wchodzisz na ścieżkę niezależności w rozwijaniu własnej praktyki. Pod czujnym okiem nauczyciela, który robi korektę gdy zachodzi potrzeba, doradza jeśli jest to potrzebne i dba o Twój dalszy rozwój, gdy jesteś na to gotowa.

 

Metoda Ashtanga Vinyasa jest przeznaczona do codziennej praktyki. Tradycyjnie odbywa się każdego dnia z wyjątkiem sobót, nowiu i pełni Księżyca.

 

Możesz spotkać się z błędną opinią, że zajęcia Mysore są dla zaawansowanych. 

Uspokajam Cię – jest jak najbardziej odpowiednia dla początkujących. W trakcie tych zajęć masz indywidualny kontakt z nauczycielem, otrzymujesz kolejne pozycje serii odpowiednio do własnych możliwości. Jeśli wykonanie konkretnej asany jest dla Ciebie trudne, wówczas nauczyciel może zaproponować Ci modyfikację, która będzie krokiem w dojściu do pozycji docelowej.

 

Ashtanga Joga – Seria Prowadzona

 

Ashtanga Joga – Seria Prowadzona, to ta gdzie wszyscy ćwiczą w tym samym tempie. Narodziła się później i była odpowiedzią na wzrastającą liczbę uczniów. Dzięki niej mogła równocześnie praktykować większa liczba osób.

🙏

Wówczas Seria Prowadzona nie była przeznaczona dla nowych osób. Wręcz przeciwnie, była dedykowana osobom już dobrze znającym serię. Uległo to zmianie po tym, gdy ashtanga joga na dobre zagościła na Zachodzie a jej popularność stale rosła.

🙏

Seria Prowadzona stała się z czasem praktyką dla osób mniej zaawansowanych dopiero uczących się sekwencji pozycji. Tutaj istnieje niebezpieczeństwo, że uczniowie osiągnąwszy pewien poziom zatrzymują się w rozwoju a w konsekwencji prowadzonych zajęć uzależniają się od nauczyciela.

 

Mysore czy Seria Prowadzona – dlaczego o tym opowiadam?

 

Joga to droga do wolności. Dlatego sama wybierz odpowiedni dla siebie sposób wejścia w praktykę i nie daj go sobie narzucić. Zdecyduj samodzielnie, który model bardziej do Ciebie pasuje.

🙏

Ja uwielbiam uczyć w stylu Mysore wszystkich, również osoby dopiero rozpoczynające praktykę. Nie obawiaj się tego podejścia. To właśnie podczas tej praktyki otrzymasz instrukcje skierowane tylko do Ciebie, uwzględniające Twoje potrzeby oraz uwarunkowania.

Na początku zrobisz niewiele, będziesz uczyć się sekwencji a twoje ciało będzie powoli adaptowało się do praktyki…

🙏

Do zobaczenia na zajęciach!