Zastanawiam się nad tym, co zrobić, aby każdy dzień przeżywać jak wakacje? 

Zwykle tęsknię za tym czasem, bo wytrąca mnie on na chwilę z rutyny i pozwala spojrzeć na życie wyostrzonymi zmysłami. Świat wydaje się wtedy jakiś atrakcyjniejszy.

 

🙏

 

Kroki, które pomogą Ci przeżywać codzienność jak wakacje

 

Od jakiegoś czasu ćwiczę się w postrzeganiu życia jako niekończących się wakacji. Ze wszystkimi obowiązkami, radościami i smutkami… rozumiejąc, że to wszystko, co przychodzi ma swój sens.

Chcę się z Tobą podzielić kilkoma krokami / wskazówkami, które mogą Ci pomóc czerpać radość i spokój z codziennych chwil.

 

 1. Zmiana nastawienia

Myślę, że kluczem do przeżywania każdego dnia jak wakacje jest zmiana swojego nastawienia. Codzienne życie często przynosi stres, monotonię, ale pomimo tego możesz nauczyć się znajdować radość w małych rzeczach. Jak?

 • Praktykuj wdzięczność – codziennie zapisuj np. trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczna, wdzięczny. To proste ćwiczenie może znacząco poprawić twoje samopoczucie i pomóc ci dostrzegać pozytywne aspekty twojego życia.
 • Żyj tu i teraz – dokładnie tak! Skup się na chwili obecnej. Medytacja, techniki mindfulness mogą wesprzeć Cię w pełnym przeżywaniu teraźniejszości.

 

 1. Tworzenie porannej rutyny

Dobrze rozpoczęty dzień ma ogromne znaczenie dla twojego samopoczucia. Zachęcam Cię do wprowadzenia rutyny, która będzie cię relaksować i motywować; np.:

 • Zacznij dzień od Powitań Słońca lub kilku minut medytacji – może się to okazać dla Ciebie świetnym sposobem na zrelaksowanie umysłu i ciała.
 • Przygotuj zdrowe i smaczne śniadanie, które doda ci energii na cały dzień.

 

 1. Organizacja dnia

Kolejną wskazówką, która może przybliżyć Cię do doświadczania codzienności jak wakacji, jest właściwie zorganizowany dzień. Zdecydowanie, może on być równie przyjemny jak dzień spędzony na plaży. Moim zdaniem planowanie i spontaniczność mogą iść w parze 🙂 Jak by miało to wyglądać?

 • Planuj swoje zadania, ale zostaw miejsce na spontaniczne przyjemności: krótki spacer, może kawa w ulubionej kawiarni? 😉
 • Pamiętaj o robieniu regularnych przerw w pracy. Ta krótka chwila relaksu może zdziałać cuda dla twojej produktywności i samopoczucia.

 

 1. Aktywność fizyczna

Krótko: ruch to zdrowie i źródło endorfin – hormonów szczęścia. W planowaniu swojego dnia znajdź czas na aktywność fizyczną. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze, taniec czy praktyka ashtanga vinyasa jogi 😉

 

 1. Czas na hobby

Uważam, że pasje są istotną częścią życia, która dostarcza nam radości i satysfakcji. Dlatego rozwijaj je! Niezależnie od tego, czy lubisz czytać kryminały, malować pejzaże, piec przeróżne ciasteczka, czy zapominasz się przy przesadzaniu kwiatów w domowym ogrodzie. Zrób przestrzeń na to w swojej codzienności.

 

 1. Kontakt z naturą

Po prostu wyjdź na zewnątrz… spędzaj czas na łonie natury. W zależności od możliwości zabierz siebie na spacer do lasu, nad jezioro, plażę. Wsłuchuj się w trele ptaków, szelest liści, szum morza. 

 

 1. Relacje społeczne

W tym zmieniającym się tak szybko świecie nie zmienia się potrzeba autentycznych, bliskich relacji. Przyjacielskie spotkania są jednym z elementów szczęścia. Nie zapominaj o pielęgnowaniu ich z rodziną i przyjaciółmi. Zadbaj o regularne spotkania. Bądź również otwarta, otwarty na nowe znajomości. Mogą one wnieść do twojego życia świeżość i nowe doświadczenia 🙂

 

 1. Relaksacja i odpoczynek

Odpoczynek i relaks jest nieodłączną częścią życia. Nie jest on zarezerwowany tylko i wyłącznie dla wakacji. Masz swój sposób na codzienny relaks? 

Pomocne mogą być:

 • Techniki relaksacyjne – możesz wypróbować różne metody, takie jak: aromaterapia, kąpiele z solami, słuchanie muzyki relaksacyjnej.
 • Dobry sen – dbaj o odpowiednią ilość snu. Właściwa regeneracja jest kluczowa dla dobrego samopoczucia.

 

 1. Kulinarne przyjemności

Takie może nieoczywiste, ale eksperymentowanie w kuchni to doskonały sposób na wprowadzenie wakacyjnej atmosfery do codziennego życia. Gotuj dla przyjemności, gotuj z drugim człowiekiem. Przygotuj potrawy, które kojarzą ci się z wakacjami. Możesz spróbować nowych przepisów czy nawet kuchni z różnych stron świata. 

 

 1. Minimalizm

Czysta i uporządkowana przestrzeń pomaga w relaksie i pozytywnym myśleniu. Ograniczenie w swoim otoczeniu zbędnych przedmiotów może okazać się bardzo wyzwalające. Minimalizm może przynieść Ci spokój i klarowność umysłu.

 

 1. Samorozwój

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, pomyślałeś o nauce nowych rzeczy jak o ekscytującej wakacyjnej przygodzie? Spróbuj, zapisz się np. na wakacyjny kurs nauki języka hiszpańskiego, warsztat jogi, a może webinar o sztucznej inteligencji. Nauka nowych umiejętności może poruszyć tę inspirującą i motywującą część Ciebie.

 

Podsumowanie

 

Przeżywanie każdego dnia jak wakacje to sztuka, która wymaga świadomego podejścia do życia. Wprowadzając te małe zmiany, możesz uczynić swoje dni bardziej spokojnymi, pogodnymi. Pamiętaj jednak o tym, że kluczem jest balans i umiejętność czerpania radości z małych rzeczy. 

Już dawno doświadczyłam, że to nie termin w kalendarzu czy zmiana miejsca sprawiają, że odpoczywam i relaksuję się. Bo zarówno radości, jak i smutki są zawsze ze mną w podróży niezależnie od współrzędnych geograficznych. To dopiero moja umiejętność prawidłowego ich przeżywania robi różnicę. A wtedy to, gdzie jestem jest bez znaczenia…

 

🙏