W tradycyjnym podejściu dni księżycowe są dniami wolnymi od praktyki. Dlaczego tak jest? Ma to związek z wpływem Księżyca na nasze ciało, które składa się głównie z wody (70 – 80%), a jak wiadomo energia Księżyca oddziałuje na wszystko, co posiada jej cechy. Tak, jak księżyc oddziałuje na przypływy i odpływy, tak samo my reagujemy na jego pozycję względem słońca.

Co to są dni księżycowe?

 

Dni księżycowe to dwa dni, podczas których Księżyc przybiera dwie graniczne wartości:

  • nów
  • pełnię

Podczas nowiu Księżyc znajduje się najbliżej Słońca. Jest pomiędzy Słońcem a Ziemią, dlatego nie widzimy jego oświetlonej części. Natomiast pełnia ma miejsce gdy Księżyc zawita na niebie w opozycji do Słońca czyli znajduje się po przeciwnej stronie. To sprawia, że możemy go dostrzec jako lśniącą kulę.

 

Wpływ dni księżycowych na ciało

 

Zarówno nów jak i pełnia są takimi momentami kulminacyjnymi. Im jest bliżej nowiu możesz zauważyć u siebie spadek motywacji, energii do działania. W tym czasie również następuje utrata wody, która skutkuje m.in. suchością stawów, co może doprowadzić Cię do urazu.

Natomiast w czasie pełni ma miejsce wzrost siły życiowej (prany), motywacji do działania, poziomu płynów w twoim ciele. Może to wpływać na zbyt ambitne podejście do twojej praktyki, a tym samym przyczynić się do wystąpienia ewentualnej kontuzji. Podczas pełni możesz zaobserwować u siebie rozproszenie, brak skupienia na jednej czynności. Asany równoważne są dobrym testem – im mniej w Tobie równowagi, tym częściej się chwiejesz.

 

A jaka jest moja opinia? Ćwiczyć czy nie?

 

Na nasze ciało i umysł wpływa aktualnie tak wiele czynników wzajemnie na siebie oddziałujących, że bardzo trudno jest je wyizolować i jednoznacznie ocenić.

Dlatego poddaj to indywidualnej ocenie, bo nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli czujesz , że tego dnia rzeczywiście potrzebujesz tej praktyki, praktykuj z uważnością. Jeśli jednak ćwiczysz codziennie, być może Twoje ciało potrzebuje jednak dodatkowego odpoczynku. 

Pamiętaj o tym, że  joga jest ścieżką prowadzącą do wolności, a zatem daleką od sztywnych dogmatów.

🙏

Podsumowanie

 

Dni księżycowe mogą stać się dla Ciebie czasem refleksji, medytacji, praktyki oddechu. W tym czasie możesz dostrzec i przyjrzeć się swoim cyklom życia, procesom zmian jakie nastąpiły. 

Myślę, że dni księżycowe mogą być też taką okazją do pielęgnowania większej harmonii z naturą i samym sobą, co w kolejnym kroku poprowadzi Cię do zrównoważonego rozwoju na poziomie ciała, umysłu i ducha.