Są kluczowym elementem wielu stylów jogi, w tym: Vinyasa jogi, Ashtanga jogi i Power jogi. Vinyasy, bo o nich mowa, to dynamiczne sekwencje ruchów w jodze, które łączą oddech z płynnymi przejściami między poszczególnymi pozycjami (asanami). 

Vinyasa pochodzi z sanskryckiego słowa ‘nyasa’ – oznaczającego ‘umieszczać’ oraz ‘vi’ – tłumaczonego ‘w szczególny sposób’. W kontekście jogi vinyasa odnosi się do synchronizacji oddechu z ruchem, co tworzy medytacyjny i rytmiczny przepływ.

 

Cechy charakterystyczne Vinyasy

 

  1. Synchronizacja oddechu z ruchem – każdy ruch jest skoordynowany z wdechem lub wydechem, co pomaga Ci w tworzeniu harmonii między ciałem a umysłem.
  2. Płynnośćvinyasy są płynne i dynamiczne, co odróżnia je od bardziej statycznych form jogi. Praktyka jest często porównywana do „medytacji w ruchu.”
  3. Różnorodność – każda sekwencja może być inna, co pozwala na kreatywność i dostosowanie praktyki do indywidualnych potrzeb.
  4. Wzmacnianie i rozciąganie – vinyasy angażują całe twoje ciało, wzmacniając mięśnie, poprawiając elastyczność i zwiększając wytrzymałość.

Przykładowa sekwencja Vinyasy

 

Jednym z najbardziej znanych przykładów vinyasy jest Surya Namaskar (Powitanie Słońca), który składa się z następujących pozycji:

  1. Tadasana (pozycja góry) – stań prosto, z nogami razem i rękami wzdłuż ciała.
  2. Urdhva Hastasana (uniesione ręce) – z wdechem unieś ręce nad głowę.
  3. Uttanasana (skłon do przodu) – z wydechem zrób głęboki skłon do przodu, dotykając dłońmi ziemi.
  4. Ardha Uttanasana (połowiczny skłon) – z wdechem unieś tułów do połowy, utrzymując proste plecy.
  5. Chaturanga Dandasana (niski plank) – z wydechem przejdź do niskiego planka, trzymając łokcie blisko ciała.
  6. Urdhva Mukha Svanasana (pies z głową do góry) – z wdechem unieś klatkę piersiową, prostując ramiona.
  7. Adho Mukha Svanasana (pies z głową w dół) – z wydechem przejdź do pozycji psa z głową w dół.

Korzyści z praktyki Vinyasy

 

  • Redukujesz stres – synchronizacja oddechu z ruchem pomaga Tobie w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu
  • Poprawiasz kondycję fizyczną – regularnie praktykując vinyasy wzmacniasz swoje mięśnie, elastyczność i zwiększasz wytrzymałość
  • Rozwijasz swoją koncentrację – praktykowanie vinyasy wymaga pełnej uwagi i skupienia, co może poprawić twoją uważność również poza matą
  • Praktyka vinyas pomoże Ci w tworzeniu harmonii między ciałem a umysłem, co z kolei doprowadzi Cię do lepszego samopoczucia
  • Dynamiczna natura vinyasy sprawia, że jest to efektywny sposób na spalanie kalorii i poprawę metabolizmu

 

„Czasem lubię porównywać vinyasy, ruchy łączące, do pojedynczych klatek filmowych. Każda vinyasa to jedna klatka. Gdy oglądamy film, mamy wrażenie, że patrzymy na płynną sekwencję wydarzeń, trochę jak na prawdziwe życie. Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy każdą osobną klatkę. Jeżeli wykonujemy każdą vinyasę świadomie, możemy podczas praktyki istnieć, tak jak w życiu, chwila po chwili, klatka po klatce.

 

W takiej przestrzeni mentalnej łatwiej jest analizować własne życie, cele, ambicje, wady i tendencje. W taki sposób vinyasy mogą nauczyć nas żyć
w teraźniejszości, przez jeden oddech i jeden moment w czasie.”

 

Eddie Stern “Jedna prosta rzecz”

🙏

Czy to nie piękne! Jakże bliskie jest mi takie spojrzenie na Ashtanga Vinyasa Jogę!