Kiedy praktykujesz jogę, zaczynasz stykać się z sanskryckimi nazwami, których znaczenie nie zawsze do końca jest jasne.

Bardzo istotnym  pojęciem w ashtanga vinyasa jodze są bandhy.

Najczęściej to pojęcie jest tłumaczone jako zacisk, zamek, uszczelnienie, choć dużo lepszym byłoby związanie – tak jak to jest w języku  angielskim: binding od czasownika „to bind”.

 

Bandha jest techniką, która wzmacnia siłę oddechu. W praktyce warto ją rozumieć jako zintegrowany, subtelny aspekt oddychania.

 

Zwykle wyróżnia się 3 główne zamki-bandhy: 

 

  • mula bandha – zamek głęboko zakorzeniony, pomaga utrzymać prosty kręgosłup i chronić jego dolną część w wykonywaniu asan, wytworzyć lekkość w ciele redukując tamas, który gromadzi się w dolnej części brzucha i w odbycie
  • uddiyana bandha – zamek wznoszący się; daje ciału lekkość, siłę, poprawia trawienie
  • jalandhara bandha – zatrzymanie sieci/siatki; wzmacnia nerw błędny, możesz również spotkać się z twierdzeniem, że stymuluje i oczyszcza czakrę gardła, która jest związana z komunikacją z innymi

Dwie pierwsze używamy podczas praktyki asan, a trzecią w pranajamie i niektórych asanach.

Kiedy połączysz w swojej praktyce bandhy z konkretnym sposobem oddychania wówczas doświadczysz lekkości swojego ciała. I nie mam tu na myśli wyglądu zewnętrznego. Bardziej chodzi mi o wewnętrzne skutki jogi a nie zewnętrzną zmianę ciała. 

Pattabhi Jois mówił, że joga jest ćwiczeniem wewnętrznym czyli oznacza to, że rozwijamy wewnętrzną siłę, wewnętrzne oczyszczenie i piękno. 

I tak – sprawne ciało może być ubocznym skutkiem praktyki jogi natomiast nie jest jej celem!

 

Bandhy wspierają:

  • proces oddychania
  • wytworzenie wewnętrznej siły i lekkości.
  • utrzymanie radżasu i tamasu w równowadze

 

Czy zastanawiałaś_eś się kiedyś nad paradoksem ich używania?

 

W rzeczywistości w ich trzymaniu nie chodzi o blokowanie, czy też zamykanie czegokolwiek!

Wręcz przeciwnie. Celem ich stosowania jest raczej ukierunkowanie przepływu energii w ciele.

Łatwiej będzie Ci to zrozumieć, jeśli wyobrazisz sobie energię płynącą w Twoim ciele – pranę – jako szeroką rzekę, na której zakładamy tamy – bandhy – w celu jej spiętrzenia a następnie ukierunkowania.

Dzięki temu uzyskujesz więcej energii, jej lepszy przepływ służy przełamaniu trudności w naszym ciele. Ukierunkowywanie energii w jodze ma podstawowe znaczenie dla  lepszego funkcjonowania oraz dla przełamania naszego nawykowego myślenia i nawykowego postrzegania świata.

A tym samym poprawę naszej  aktywności w świecie🙏