W tym wpisie chcę Ci przedstawić nadi śodhana czyli oddychanie nosowe. To praktyka, która oczyszcza i harmonizuje subtelne kanały energii w Twoim ciele. Kiedy odczuwasz przytłoczenie, rozbicie, to ta praktyka oddechowa może pomóc Ci zrównoważyć zarówno twoją prawą, jak i lewą półkulę. Wyciszyć układ nerwowy i pozbyć się lęku. Z pewnością zauważysz, jak po tej praktyce Twój umysł jest jaśniejszy i masz więcej energii.

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Na ogół oddychasz nozdrzami więc na początek proponuję Ci wykonać kilka ćwiczeń by przyzwyczaić się do nowej metody. I kiedy już nauczysz się oddychać jednym nozdrzem, możesz włączyć na przykład taką wizualizację:

Wyobraź sobie, że oddech – prana jak strumień wody wypływa z ziemi i przepływa po prawej stronie twojego kręgosłupa, a następnie wydychasz ją, czyli ten strumień ożywczej wody, prawym nozdrzem. Potem powtarzasz to samo na lewą stronę ciała. Za każdym razem wizualizujesz sobie, jak prana wznosi się i opada przy wdechu i wydechu.

 

1. Usiądź w wygodnej pozycji, która nie obciąża kręgosłupa i bioder.

Możesz usiąść na podłodze ze skrzyżowanymi nogami albo na krześle. Możesz również praktykować tę pranajamę w pozycji Siddhasana, Sukhasana, Padmasana, Virasana. Bez względu na wybraną pozycję, zadbaj o to, by Twoje biodra nie były sztywne, natomiast głowa, szyja i kręgosłup ustawiły się w jednej linii. Zadbaj o to, aby Twoje barki, szyja, szczęka oraz brzuch były rozluźnione.

2. Podnieś prawą rękę i wyciągnij palce.

Skrzyżuj mały palec z serdecznym, środkowy i wskazujący zegnij, a kciuk zostaw wyciągnięty. Dłoń ułożona w taki sposób tworzy vishnu mudra – uniwersalny gest równowagi. Niech Twoje ramiona w tej pozycji będą rozluźnione, a prawy łokieć oprzyj o żebra. Lewą rękę połóż na lewym kolanie.

3. Czas aby wziąć głęboki wdech przez oba nozdrza.

Kciukiem prawej ręki zatkaj prawą dziurkę i wypuść powietrze lewą.*

4. Następnie zamknij lewe nozdrze palcem serdecznym.

Powoli wciągnij powietrze prawą dziurką. Pod koniec wdechu zatkaj prawe nozdrze kciukiem i wypuść powietrze lewym. Zatrzymaj się na chwilę z otwartą lewą dziurką. Miarowo wciągaj powietrze lewym nozdrzem, następnie zamknij je i otwórz prawe, żeby wpuścić powietrze. W ten sposób kończysz jeden cykl.

5. Powtórz tę praktykę 10 razy.

Jeśli chcesz możesz ustawić sobie minutnik na 5-20 minut.

6. Kiedy skończysz, połóż obie dłonie na kolanach i zamknij oczy.

Weź kilka głębszych oddechów przez nozdrza. Czujesz ten uśmiech spokoju? Przez chwilę poobserwuj w ciszy swoje ciało i umysł, a potem wstań.

 

* Jeśli oddychanie przez jedną dziurkę jest dla ciebie za trudne, oczyść i udrożnij nos przed praktyką (może zajść potrzeba także podczas praktyki – pranajama oczyszcza zatoki i nos). 

 

Jakie korzyści płyną z praktyki Nadi Śodhana?

  • pomaga Ci się zrelaksować; niesie ze sobą ulgę w nerwowości, bólach głowy
  • praktykując codziennie tę pranajamę odkrywasz, że łatwiej jest Ci zachować spokój w różnych codziennych sytuacjach, łapiesz dystans do otoczenia i Twoich reakcji na to, co Cię spotyka
  • synchronizuje lewą i prawą półkulę Twojego mózgu 
  • możesz dostrzec poprawę w koncentracji swojego umysłu
  • odmładza Twój układ nerwowy
  • ma właściwości terapeutyczne dla wielu problemów krążeniowych, poprawia długość i jakość oddechu
  • oczyszcza Twoje kanały energetyczne, pomaga je zrównoważyć co w konsekwencji prowadzi do płynnego przepływu siły życiowej – prany przez twoje ciało

 

Praktyka jest przeciwwskazana jeśli:

  • cierpisz na zapalenie zatok, górnych dróg oddechowych lub przeziębienie – wróć do tej pranajamy gdy poczujesz się lepiej
  • i pamiętaj – nigdy nie wykonuj nadi śodhana w trakcie wykonywania asan, bezpośrednio po ich praktyce – nie sprzyja to spokojnej kontroli oddechu