II seria Ashtanga Vinyasa Joga jest to sekwencja zwana Nadi Shodana. Jej celem nadrzędnym jest praca z układem nerwowym poprzez oczyszczenie wszystkich kanałów energetycznych – nadis, w tym:

– centralnego – Shushumny 

– dwóch pobocznych – Ida i Pingala

 

Już na początku  tej serii spotykamy 8 pozycji związanych z wygięciami do tyłu.

Każda z nich kolejno jest coraz intensywniejsza aż do kulminacji w Kapotasanie (pozycja gołębia). Wygięciom do tyłu przypisuje się klasycznie pierwiastek żeński. Na poziomie fizycznym uelastyczniają one klatkę piersiową, a na poziomie psychicznym pomagają rozwijać:

  • empatię
  • otwartość 
  • wrażliwość

 „Otwarta klatka” piersiowa uwalnia też wiele zatrzymanych emocji.

 

🙏

Drugi istotny blok pozycji stanowią pozycje z nogą za głową.

Im z kolei przypisuje się pierwiastek męski. Wymagają one, oprócz dobrej rotacji zewnętrznej nogi w biodrze,  również silnych pleców oraz silnych mięśni brzucha. Ich praktyka jeszcze bardziej buduje tę siłę na poziomie fizycznym, a na poziomie psychicznym uczy nas: 

  • stawiania granic 
  • odrzucania tego co nam nie służy, co nie jest w zgodzie z naszą naturą.

 

🙏

Połączenie tych pozycji w drugiej serii Ashtangi, gdzie intensywne wygięcia kręgosłupa  przeplatają się z jego wyprostami powodują bardzo intensywną pracę układu nerwowego. Balansują one obie energie: żeńską i męską. 

Potrzebujemy tej równowagi sił zarówno na macie, gdzie dążymy do harmonii siły i elastyczności, jak i  poza matą. W codzienności, gdzie delikatność i otwartość powinna być zrównoważona siłą psychiczną, asertywnością i poszanowaniem własnych granic.

System Ashtanga Vinyasa jogi to piękna i intensywna  praktyka fizyczna, która na poziomie fizycznym i psychicznym oczyszcza nas i wzmacnia.

 

Już we wrześniu tego roku poprowadzę kurs nauczycielski na poziomie RYT 500

Na kurs zapraszam każdego, kto:

  • ukończył kurs nauczycielski na poziomie RYT 200 w systemie Ashtanga Vinyasa Jogi i legitymuje się odpowiednim certyfikatem,organizowany kurs  będzie jego rozwinięciem i uzupełnieniem;
  • posiada już rozpoczętą praktykę Drugiej Serii oraz zna lub aktualnie uczy się jej rozliczenia
  • zarówno uczy jak i pragnie rozpocząć nauczanie jogi

Szczegóły znajdziesz w zakładce KURSY

Namaste🙏