Według jogi, ciało powinno być silne i oczyszczone ze skumulowanego napięcia, ponieważ jest narzędziem do wykonywania wszystkich właściwych działań. Dodatkowo powinno to iść w parze z silnym umysłem. I tutaj z pomocą mogą przyjść MUDRY, które są integralną częścią praktykowania jogi. 

 

MUDRA to sanskryckie słowo, które dosłownie oznacza: to, co przynosi radość oraz gest.

Możesz spotkać się również z określeniem “oddechowa akupunktura”. 

Te proste ustawienia dłoni używane są w asanie, pranajamie, medytacji, rytuałach duchowych oraz tradycyjnym/klasycznym tańcu indyjskim. 

Mudry w połączeniu z głębokim i spokojnym oddechem ułatwiają przepływ energii w całym ciele. Są korzystne zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Choć polecane jest wykonywanie ich w ciszy, spokoju to możesz je wykonywać wszędzie i w każdej chwili, o ile nie prowadzisz samochodu 😉  Ważna jest konsekwencja, cierpliwość i regularność 🙂

W mudrach gest opiera się na konkretnym żywiole.

To oznacza, że każdy z palców dłoni odpowiada za jeden żywioł czyli:

  • kciuk symbolizuje ogień
  • palec wskazujący symbolizuje powietrze
  • środkowy symbolizuje przestrzeń
  • serdeczny symbolizuje ziemię
  • mały symbolizuje wodę

 

Odpowiednie ułożenie dłoni i palców ma służyć równoważeniu tych żywiołów w Twoim ciele.

Ajurweda natomiast mówi o tym, że dłonie podobnie jak stopy mają punkty powiązane z narządami w organizmie człowieka. Trzymanie dłoni i palców w konkretny sposób poprzez dotyk wpływa na poszczególne organy.

Mudry mogą być pomocne zarówno w kwestiach zdrowotnych jak i emocjonalnych. Mogą przywrócić siłę witalną, wyciszyć, pomóc w powrocie do równowagi psychicznej.

 

PAMIĘTAJ! Przed ćwiczeniami zadbaj o swoje dłonie, przyda się rozgrzewka czyli lekko je rozmasuj i rozluźnij. Wykonuj mudry bez napinania mięśni a opuszki palców, które mają ze sobą się łączyć dotykaj delikatnie. Możesz je stosować kilka razy w ciągu dnia w cyklach 10-15 minut (możesz spotkać się z rekomendacją na dzień: 45 minut)

 

5 mudr stosowanych do medytacji:

  • Mudra Dhyani – wspiera koncentrację podczas medytacji
  • Mudra Shuni – pomaga w pracy nad cierpliwością i wnikliwością umysłu
  • Mudra Apaan – wspiera detoks ciała
  • Mudra Bhairava – wspiera medytację oddechu, uspokaja ciało i umysł
  • Mudra Prana – wzmacnia system odpornościowy

 

Joga jest systemem holistycznym a jej podejście do człowieka zawiera m.in pozycje, techniki oddechowe, relaksację, medytacje oraz odpowiednie nastawienie do siebie oraz świata zewnętrznego😊

Według niej, zdrowie i szczęście po prostu nam się należy.

Wystarczy po nie sięgnąć, znamy metody i wiemy jak😆🤩

Wszystko zależy od nas.

I co Ty na to?