W przedostatnim wpisie przybliżyłam Tobie ogólnie temat Bandh, a dzisiaj coś więcej opowiem o Mula Bandha.

Bardzo często już od pierwszych zajęć Ashtanga Vinyasa jogi dowiadujemy się o jej istnieniu – dzieje się tak dlatego, że dla twórców tego systemu najpierw Krishnamacarii, a później P. Joisa stanowiła ona “klucz” praktyki.

Pierwsze wzmianki o tej bandzie znajdujemy w tekście Goraksaśataka, który opisuje proces aktywacji mula bandhy, jako niezbędny do podniesienia Apany (jednego z pięciu rodzajów prany-vayu) ku górze, w efekcie czego budzi się energia kundalini a tym samym wzrasta świadomość ciała.

Klucz praktyki Ashtanga Vinyasa jogi – unoszenie energii

Mula Bandha na poziomie energetycznym jest tożsama z czakrą korzenia (Mulandhara) i znajduje się u podstawy kręgosłupa, pomiędzy 4 punktami, tworzącymi obszar w kształcie diamentu.

Są to:

  • guzy kulszowe
  • kość łonowa
  • kość ogonowa

Gdy zbliżymy do siebie te punkty – a mówię tu o SUBTELNYM działaniu poprzez aktywację mięśni w tym rejonie – jesteśmy w stanie ‘podciągnąć’ je delikatnie ku górze. Mula zamyka centralny kanał energetyczny u dołu, uszczelnia ale równocześnie kieruje energię ku górze, zapobiegając stagnacji.

 

Subtelna aktywacja mięśni u podstawy kręgosłupa

Mogłoby się wydawać, że to trudny proces, ale w istocie Mula Bandha uaktywnia się samoistnie podczas wykonywania choćby pozycji stojących, gdzie pełni funkcję stabilizacyjną dla bioder i pomaga zachować równowagę.  Poprzez tę stabilizację zyskujemy mocną postawę, ugruntowujemy pozycję, zakorzeniamy ją, by stworzyć warunki i miejsce dla wzrostu.

 

Jak praktykować Mula Bandhę?

Eddie Stern radzi: “Spróbuj usiąść prosto i wykonać łagodny, komfortowy wdech. Pod koniec wdechu zatrzymaj oddech i unieś zwieracze, jakbyś chciał powstrzymać defekację. Utrzymaj mięsień w górze, gdy zaczniesz wydech, co pomoże zachować łagodny przepływ powietrza podczas wydechu – a także utrzymać prosty kręgosłup. Możesz poczuć, że pod koniec wydechu mula bandha nieco się rozluźnia, to normalne. Na początku nie trzeba jej trzymać podczas całego wydechu, tylko na początku. Później po wdechu można ją znów uchwycić. Gdy przyzwyczaisz się do unoszenia zwieraczy podczas oddychania, możesz dodać to do praktyki asan, a poczujesz jak ta praca pomaga w różnych pozycjach ciała.” {“Jedna prosta rzecz” E. Stern}

 

Ważne asany dla Mula Bandhy:

  • Paschimottanasana – skłon w przód
  • baddha konasana – pozycja szewca

 

Bandhy są szczególnie ważne w pozycjach odwróconych ze względu na oczyszczanie talii, podbrzusza i narządów wydalania.

 

Stabilizacja – Ugruntowanie – Wzrost

To zakorzenienie, o którym mówimy w jodze, wpływa na oddech, uspokaja go, a co za tym idzie uspokaja się umysł, a nasze zmysły kierują się do wewnątrz. Mula Bandha jest zatem, w sposób metaforyczny i rzeczywisty podstawą praktyki, z jednej strony działa na poziomie ciała, a z drugiej prowadzi do bardziej subtelnych i energetycznych procesów.

 

Czy zrozumienie pracy Mula Bandhy było dla Ciebie na początku praktyki wyzwaniem?

 

Do zobaczenia na wspólnej praktyce w mojej szkole AKADEMIA RUCHU lub na WARSZTATACH❤️