Bywa, że praktykując jogę – zależnie od wykonywanej pozycji – koncentrujemy się bardziej na jednej z 3 głównych bandh:

  • mula 
  • uddiyana 
  • jalandhara bandha 

Musimy jednak pamiętać o tym, że one ze sobą współistnieją, i że zawsze towarzyszy im oddech.

 

Słowo uddiyana składa się z 2 członów: 

  • przedrostka ‘ut’ , który oznacza: do góry 
  • ‘diiyaana’, które oznacza: latać lub wznosić się

W trakcie Hatha Yoga Pradipika uddiyana nazwana została ‘upward flying’ ze względu na to, że dzięki jej pracy, energia – prana – kierowana jest w górę wzdłuż sushumny – centralnego kanału energetycznego, który jest skorelowany z centralnym układem nerwowym wzdłuż linii kręgosłupa.

 

Gdzie znaleźć uddiyana bandhę?

 

Uddiyana bandha umiejscowiona jest poniżej pępka. Na poziomie energetycznym jest tożsama z czakrą splotu słonecznego Manipura, z której czerpiemy energię oraz wewnętrzny ogień. Na poziomie fizycznym znajdziemy ją delikatnie wciągając pępek po wydechu, co automatycznie angażuje mięśnie brzucha, a to z kolei stabilizuje klatkę piersiową, podciąga przeponę. To z kolei generuje więcej przestrzeni dla narządów wewnętrznych, co usprawnia ich pracę oraz wzmacnia.

Eddie Stern napisał: “Trochę trudno jest na początku wyizolować uddijana bandhę, jeśli próbujemy to zrobić bez oddychania. Jednym ze sposobów na zlokalizowanie jej jest odnalezienie wystających z przodu kości biodrowych, a następnie przesunięcie palców o pięć centymetrów w stronę linii środka ciała. Wydychając powietrze możesz wyczuć obszar, gdzie twoje palce naturalnie zapadają się, gdy dolna część brzucha lekko się kurczy do wewnątrz. Tam właśnie jest uddijana bandha. Jeśli zrobisz wdech i brzuch się podniesie a potem powoli wypuścisz powietrze i przyciśniesz tam, gdzie są twoje palce, poczujesz ją. Ta bandha daje ciału lekkość i siłę. Mówi się również, że poprawia trawienie.” 

 

To ważne! Potrzebujemy pustego żołądka, by w pełni poczuć działanie tej bandhy, dlatego nie praktykujemy jogi bezpośrednio po posiłku. Od jej pracy zależy jakość i lekkość praktyki, nasza gracja w poruszaniu się na macie.

Aktywowanie uddiyana bandhy podczas praktyki, m.in. dzięki podciąganiu narządów wewnętrznych, pozwala na wchodzenie do pozycji niezwykle lekko, a wszelkie pozycje balansowe, unoszenia wykonywane są niemal bez wysiłku jakby nie istniała siła grawitacji.

Aktywna uddiyana generuje dodatkową energię, działa leczniczo i oczyszczająco na układ trawienny i oddechowy, a nasza praktyka wznosi się na wyższy poziom

 

Potrafisz aktywować tę bandhę?

W jakich pozycjach czujesz jej wsparcie?