Kapalabhati jest bardzo dobrą praktyką na wiosenny czas. Zwana jest oddechem ognia i jest jedną z 6 jogowych technik oczyszczania (shatkarma). W praktykowaniu tej pranayamy chodzi o to, aby oczyścić drogi oddechowe i pozwolić ciału, umysłowi odzyskać energię.

Kapalabhati jest dość energiczna, rozgrzewająca – możesz szybko zauważyć zmianę samopoczucia. Z tego względu dobrze jest praktykować ją rano na pusty żołądek. Jeśli czujesz, że twój organizm jest przegrzany – zrezygnuj z tego ćwiczenia. 

 

Jak wygląda Kapalabhati w praktyce?

 

W pranayamie Kapalabhati swoją uwagę skupiasz na napinaniu brzucha na wydechu. Po nim następuje pasywny wdech przy jednoczesnym rozluźnieniu mięśni brzucha. Utrzymując swoją uwagę na pępku odczujesz, jak z każdym kolejnym oddechem twoja klatka piersiowa porusza się coraz bardziej naturalnie.

 

    • Usiądź w wygodnej pozycji na krześle lub na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Niech twoje rozluźnione kolana znajdują się poniżej bioder, kręgosłup niech będzie wydłużony. Zadbaj o to, aby twoje ramiona, szyja, szczęka oraz mięśnie brzucha były rozluźnione.
    • Ustabilizuj swój oddech poprzez kilka głębszych oddechów.
    • A teraz weź głęboki oddech przez nos – poczuj powietrze w swoim brzuchu (niech się w pełni rozszerzy). Podczas energicznego wydechu nosem wciągnij swój pępek. Rozluźniając ponownie mięśnie brzucha, poczuj jak oddech sam wypełnia twoje płuca i brzuch. Możliwe, że będzie to wręcz automatyczne. Pozwól na to, żeby pomiędzy wydechami kolejne wdechy działy się samoistnie – nie wymuszaj ich.
    • Powtórz to ćwiczenie jeszcze raz, powoli. Zwróć uwagę na przepływ oddechu w twoim ciele. W momencie, gdy poczujesz się wygodnie, będziesz mogła kierować rytmem twojego oddechu. Może on być powolny i równomierny przy napiętych mięśniach brzucha, lub gwałtowny, szybki, kiedy w twoich płucach będzie więcej powietrza.
    • Odnalazłaś swój rytm, możesz teraz rozpocząć liczyć cykle. Pełny wdech i wydech to jeden cykl. Powtórz to ćwiczenie 20 – 30 razy. Zakończ taką rundę na wydechu. Weź 3 głębsze oddechy, aby odpocząć, zwolnić.
    • Zrób 3 – 5 pełnych rund.

Jakie korzyści płyną z praktykowania Kapalabhati?

 

Kapalabhati niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, w tym:

  • Oczyszczanie organizmu

ta praktyka pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu poprzez skuteczne wydychanie dwutlenku węgla.

  • Wzmacnianie mięśni brzucha 

regularne praktykowanie Kapalabhati wzmacnia mięśnie brzucha i poprawia ich elastyczność.

  • Poprawę koncentracji 

skupienie się na rytmicznym oddechu pomaga uspokoić umysł i poprawić koncentrację.

  • Stymulację układu trawiennego 

praktyka kapalabhati może pomóc w poprawie trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

  • Zwiększenie energii 

kapalabhati pobudza krążenie krwi i dostarcza większej ilości tlenu do organizmu, co przekłada się na zwiększenie energii i witalności.

 

Przeciwwskazania

 

Podczas wykonywania pranayamy Kapalabhati zachowaj ostrożność i świadomość swojego ciała. Jeśli jesteś osobą z problemami sercowymi, nadciśnieniem czy chorobami układu oddechowego – skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem tej praktyki. 

Nie praktykuj tej pranayamy, gdy:

  • jesteś w ciąży
  • przechodzisz menstruację
  • masz astmę
  • wysokie ciśnienie
  • rozrusznik serca albo stent

Jeśli podczas wykonywania kapalabhati pojawią się u Ciebie zawroty głowy – zakończ praktykę i odpocznij. Warto, abyś uczyła się kapalabhati pod okiem doświadczonego nauczyciela jogi – zapewni to Tobie prawidłowe wykonywanie tej pranayamy i unikniesz ewentualnych kontuzji.

 

Podsumowanie

 

Pranayama Kapalabhati jest potężną techniką oddechową, która regularnie praktykowana może przynieść Tobie liczne korzyści dla twojego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Ważne jest, abyś wykonywała ją ze świadomością i ostrożnością, przestrzegając zaleceń dotyczących tej techniki i ograniczeń zdrowotnych.

 

Jak wygląda Twoja podróż w głąb oddechu? Masz swoją ulubioną pranayamę?